Jaka jest rola wymiennika w układzie pompy ciepła? Postanowiliśmy to sprawdzić!
Polacy pokochali pompy ciepła i nie ma w tym bynajmniej nic dziwnego! Urządzenia te pozwalają na utrzymanie komfortowych warunków termicznych w budynku – niskim kosztem i bez powodowania jakichkolwiek uszczerbków na kondycji środowiska naturalnego. Postanowiliśmy więc opowiedzieć nieco więcej na temat tych wyjątkowych urządzeń grzewczych. Od razu zdradzimy – że występuje ich kilka typów. Opowiemy więc o tych, które można najczęściej znaleźć w polskich domach, a także o roli wymiennika ciepła w układzie każdej z nich. Czym właściwie jest wymiennik ciepła i dlaczego stosuje się go w każdym typie pompy ciepła? Zapraszamy do lektury!
Najpopularniejsze rodzaje pomp ciepła w Polsce
W Polsce najlepiej sprawdzają się dwa typy pomp ciepła – gruntowe oraz powietrzne. Co łączy oba te urządzenia? Podobna zasada działania, różni je natomiast to, że każde z nich pobiera ciepło z innego źródła. Pompa ciepła z założenia kumuluje w sobie pobierane ciepło, a następnie przekazuje je dalej do sieci grzewczej w budynku. Gruntowa pompa ciepła w zgodzie ze swoją pobiera ciepło z gruntu – dlatego dla jej instalacji potrzebne jest wykonanie odwiertu o głębokości od kilkudziesięciu do nawet dwustu metrów. Co znajduje się w takim odwiercie? Rury PCV, w których umieszcza się przewód silikonowy 3x15. Przewód ten łączy kolektory (czyli urządzenia umieszczone na końcu rury z wylotem odwiertu – co pozwala na kontrolę stanu technicznego tego komponentu urządzenia. Przede wszystkim jednak przez rury umieszczone w odwiercie przesyłane jest ciepło pobrane przez kolektory. Ciepło to trafia do pompy ciepła i zostaje przesyłane dalej przez komponent pompy ciepła, którego nazwę wspomnieliśmy w tytule. Jeżeli z kolei mowa o powietrznych pompach ciepła to zasada ich działania jest nieco prostsza. Urządzenia te z pozoru przypominają klimatyzator – zaciągają powietrze z zewnątrz zbierają je w swoim wnętrzu, i przesyłają je dalej do sieci grzewczej. Zarówno przypadku gruntowych, jak i powietrznych pomp ciepła, komponentem odpowiedzialnym za jego akumulację i przesyłanie jest wymiennik ciepła.
Wymiennik ciepła – ważny komponent każdej pompy
Wymiennik ciepła akumuluje ciepło pobrane z zewnątrz (z powietrza lub pobrane z kolektorów gruntowych) i przenosi je na nośnik energetyczny, który to z kolei rozprowadza je po całej sieci grzewczej budynku. Terminem nośnika energetycznego określa się na przykład wodę, wodę z alkoholem lub inną ciecz krążącą po rurach i kaloryferach. Tak więc gdyby nie wymiennik ciepła, pompa nie byłaby w stanie zasilić emiterów ciepła w budynku skumulowaną energią cieplną. To niezwykle ważny element każdej pompy niezależnie od tego czy mamy do czynienia z gruntową, powietrzną czy innego rodzaju pompą ciepła.