Na czym polega malowanie proszkowe? Objaśniamy!
W jaki sposób trwale pomalować ogrodzenie, balustradę oraz metalowe elementy infrastruktury ogrodowej? To proste – przy użyciu farb proszkowych. Dziś opowiemy więc nieco więcej o malowaniu proszkowym. Jak nakłada się farby proszkowe? Czy malowanie w domu tą metodą jest możliwe? Jaki rodzaj tworzywa można pokryć farbą proszkową? Oto wszystko, co powinieneś wiedzieć o farbach proszkowych – zapraszamy do lektury!
Na czym polega malowanie proszkowe?
Malowanie proszkowe jest techniką trwałego pokrywania farbą elementów metalowych. I tak w tym miejscu rozwiewamy już pierwsza wątpliwość – niestety technika ta sprawdza się jedynie w przypadku przedmiotów wytworzonych w całości z metalu. Dlaczego? Z kilku względów. Po pierwsze farby proszkowe nakładane są przy użyciu specjalnego pistoletu do farb proszkowych. Wewnątrz tego pistoletu, drobinki farby zostają naelektryzowane – po to, aby lepiej przywierały do powierzchni, którą chcemy pomalować. Dlatego powierzchnia ta musi wykazywać właściwości elektroprzewodzące – metal jest elektroprzewodnikiem, w przeciwieństwie do tworzyw sztucznych, betonu czy drewna. Kolejna sprawa to to, że element pokryty przywierającą do niego sproszkowaną farbą musi zostać podgrzany do temperatury zbliżonej do 200 stopni Celsjusza. Zazwyczaj proces ten przeprowadzany jest specjalnym piecu, a osoba odpowiedzialna za malowanie musi mieć ubiór zgodny z przepisami BHP – może być to na przykład odzież robocza Urgent. Podgrzana farba rozpływa się na powierzchni przedmiotu – nie pozostawia zacieków, ponieważ dzięki tej metodzie aplikacji, jest rozprowadzona równomiernie na całej powierzchni.
Po ostygnięciu tworzy trwałą warstwę – odporną na działanie warunków atmosferycznych i uszkodzenia mechaniczne. Warto również nadmienić, że taka farba nie traci koloru pod wpływem kontaktu z substancjami takimi jak sól drogowa, dlatego idealnie sprawdza się przy malowaniu ogrodzeń. Taka warstwa na stałe przywiera do wierzchnich warstw metalowej powierzchni, jest więc niezwykle trwała. Podsumowując ten akapit, dodamy, że ani niskie, ani wysokie, ani zmienne temperatury nie zmienią właściwości warstwy takiej farby, ani nie wywabią jej koloru.
Malowanie proszkowe w domu – czy to możliwe?
Niestety, malowanie proszkowe w domu absolutnie nie jest możliwe. Powyżej opisaliśmy złożony proces malowania tą metodą – w domowych warunkach nie podniesiemy temperatury malowanego przedmiotu do 200°C, jak również samo pokrycie farbą w proszku, nawet przy użyciu specjalistycznych narzędzi będzie bardzo utrudnione w domowych warunkach. Nie bez znaczenia jest również specjalistyczna wiedza i doświadczenie, którym dysponują fachowcy realizujący usługę malowania proszkowego w warsztatach malowania proszkowego.