Przenośniki taśmowe i ich rola w automatyzacji przemysłu

Przenośniki taśmowe i ich rola w automatyzacji przemysłu

Robotyzacja przemysłu stała się faktem – dziś każda nowoczesna fabryka wdraża rozwiązania automatyzujące proces produkcyjny. Dzięki automatyzacji możemy produkować szybciej, taniej i więcej – czyli po prostu lepiej. Jednym z podstawowych urządzeń automatyzujących proces produkcji są przenośniki taśmowe. Dziś opowiemy o nich nieco więcej – do czego służą i w jaki sposób usprawniają funkcjonowanie zakładu? Sprawdźmy – oto zbiór cennych informacji na ich temat!

Czym właściwie są przenośniki taśmowe?

Przenośniki taśmowe to tak zwane urządzenia transportu bliskiego, czyli wykorzystywane do transportu ładunków w ramach jednego zakładu. Ładunkami tymi mogą być produkty bądź półprodukty czy komponenty – możliwości w tym zakresie są nieograniczone, o czym wspomnimy jeszcze w dalszej części artykułu. Przenośnik taśmowy to urządzenie przypominające stół z ruchomym blatem, którego rolę pełni taśma nośna. Taśma ta jest naciągnięta na rolki znajdujące się najczęściej w krótszych bokach przenośnika. Przedmiot umieszczony na taśmie zostaje transportowany, ponieważ taśma zostaje wprowadzona w ruch. W jaki sposób? Dzięki temu, że z kolei rolki zostają wprawione w ruch przez silnik urządzenia. Część z taśmą umieszczona jest na stalowym stelażu. Warto nadmienić, że przenośnik taśmowy jest urządzeniem segmentowym – poszczególne segmenty można łączyć ze sobą i tworzyć w ten sposób linie.

Do czego służą linie przenośników taśmowych?

Linie przenośników taśmowych służą do transportu towarów na dowolnym obszarze zakładu przemysłowego czy jakiegokolwiek innego obiektu, w którym są potrzebna. Takie linie mogą na przykład rozpoczynać się w miejscu przyjmowania dostaw komponentów, biec przez poszczególne działy produkcyjne i znajdujące się na nich stanowiska, by w końcu zakończyć się w magazynie bądź dziale załadunkowym. Czy w każdym zakładzie opłaca się wdrażać przenośniki taśmowe przenośniki taśmowe? Producent wykonujący drzwiczki rewizyjne, produkty spożywcze, czy też ten zajmujący się produkcją podzespołów – każdy z nich z pewnością potwierdzi, że dzięki budowie linii przenośnikowej znacząco zwiększył wydajność swojego zakładu!

Optymalizacja kosztów i poprawa wydajności zakładu

W jaki sposób przenośniki taśmowe zwiększają wydajność produkcyjną i przyczyniają się do optymalizacji kosztów produkcyjnych? Cóż – w przeciwieństwie do załogi ludzkiej, przenośniki nie pobierają opłat za nadgodziny i mogą pracować przez siedem dni w tygodniu. W zamian za obniżenie kosztów związanych z zatrudnieniem pracowników otrzymujemy maszynę, która zadanie transportu ładunków zrealizuje szybciej niż zwykły członek firmowej załogi!