Wyposażenie introligatorni – o czym trzeba pamiętać?

Wyposażenie introligatorni – o czym trzeba pamiętać?

Chyba wszyscy lubimy estetyczne przedmioty o ciekawym wyglądzie. Wielu z nas podziwia pięknie oprawione książki, a także ładnie zdobione dokumenty. Niektóre dzieła są zdobione ręcznie, jednak wiele okładek i zdobień to dzieło introligatora. Zastanawiałeś się kiedyś nad tym, ile różnych maszyn i innych elementów wyposażenia jest potrzebnych do tego, by odbiorcy mogli cieszyć się pięknymi efektami pracy introligatora?

Artykuły papiernicze – zdziwisz się, ile ich potrzeba!

Introligatornia z prawdziwego zdarzenia to dość bogato wyposażony zakład. Najważniejsze są artykuły i akcesoria papiernicze, takie jak różnego rodzaju papiery introligatorskie, tektury, sklejki, zszywacze, czy kleje. Im większa różnorodność tego typu materiałów, tym więcej możliwości zastosowania ich, a tym samym: ciekawsze i bardziej zróżnicowane efekty.

Wyposażenie introligatorni w podstawowe artykuły to jednak nie wszystko. Dla wielu z nich niezbędne jest przecież odpowiednie miejsce do przechowywania, a także niezbędne zabezpieczenia, jak szpalty pod noże.

Akcesoria introligatorskie: czego używa się do zdobień i łączeń?

Zastanawiałeś się kiedyś nad tym, w jaki sposób powstają różne tłoczenia czy elementy dekoracyjne na okładkach książek czy na dokumentach? Część z nich tworzy się przy użyciu maszyn, niektóre jednak wymagają ręcznej pracy. Niezbędne są również akcesoria do łączenia ze sobą arkuszy papieru.

Wśród wielu akcesoriów introligatorskich znajdują się między innymi specjalne zszywacze: przy użyciu ich łączy się ze sobą kolejne strony: książek, broszur informacyjnych, notatników czy katalogów.

Nie można zapomnieć także o wytłaczarkach – to właśnie dzięki nim powstają różne, nieraz finezyjne wzory i inne elementy ozdobne na okładkach książek czy dokumentów. Różne wytłaczarki mogą mieć różne zastosowania: informują o nich najczęściej tabliczki znamionowe znajdujące się na każdym z takich urządzeń.

Z kolei przy użyciu różnych akcesoriów i narzędzi można dokonywać również gięć czy tłoczeń opraw. Prasy introligatorskie to zaś maszyny niezbędne na zakończenie pracy, by trwale spoić ze sobą elementy połączone za pomocą kleju.

Maszyny introligatorskie i pozostałe elementy wyposażenia pracowni

Wśród maszyn introligatorskich znajdują się różne propozycje, jak wspomniane już prasy, ale także laminatory, wycinarki, frezarki, a nawet wiertarki. Dobrze wyposażona pracownia introligatorska będzie przygotowana na różne potrzeby i oczekiwania klientów – a ich życzenia bywają specyficzne. Dodatkowym wyposażeniem introligatorni powinny być różne kolory i rodzaje elementów ozdobnych: wstążek, kokardek czy stempli (dobrze, jeśli są to różne kolory farby pantone).